Ayakkabı & Deri Bakım
Ayakkabı & Deri Bakım

Misyonumuz

Sektörümüzün değişen ve gelişen ihtiyaçlarını, tüm paydaşlarımızın memnuniyetini göz önünde bulundurarak, çağdaş yönetim yaklaşımları ile ürün ve hizmet kalitesinden ödün vermeden, teknolojik gelişimleri yakından takip edip uygulayarak karşılamak ve yenilikçi atılımlar ile farklılıklar yaratmak.

Vizyonumuz,

Dinamik yönetim prensiplerimiz/metotlarımız ile yeniliklere ve değişime açık bir politika izleyerek, yeniliklerin/farklılıkların öncüsü olmak, kalıcı üstünlükler yaratıp lider ve güvenilir firma konumunu sürdürmek.

Değerlerimiz,

 • Müşteri Odaklılık
 • Yeniliğe/Değişime Açık Olmak
 • Kalite
 • Güven
 • Çalışanların Katılımı
 • Etkili İletişim
 • Yaratıcılık
 • Öğrenen Organizasyon

 

Hakkımızda

Ayakkabı ve deri bakım ürünleri sektörünün en eski ve en seçkin firmalarından biri olan Hedef Kimya, 1994 yılında Uğurlu Lüks Hırdavat ve Pazarlama Sanayi Ticaret Şirketi olarak İstanbul’da kurulmuştur. Kısa sürede sektörünün öncülerinden biri olmuştur. Kurulduğu günden beri rekabetçi gücünü artırarak faaliyetlerini yürütmüştür.

Üretim süreçlerinin her aşamasını kendi bünyesinde gerçekleştiren firma 1998 yılında yurtdışı pazarlarına açılmaya karar vermiştir.

Kalite prensiplerinden ödün vermeden ve kalite süreçlerinin her aşamasını ön planda tutmuştur. Aynı zamanda müşteri odaklı yaklaşımı, üretim teknolojilerindeki esnekliği, hızlı prototip üretim kabiliyeti, geniş ürün yelpazesi ve uyguladığı rekabetçi satış stratejileri, şirketi sektörünün yükselen yıldızı yapmıştır.

Avrupa Birliği REACH mevzuatına uygun olarak yürüttüğü üretim süreçleri ve ürettiği ürünler itibarıyla firma, her zaman insan sağlığı ve çevre duyarlılığı bilinciyle faaliyetlerini devam ettirmiştir.

Hedef Kimya; NEW KING, BEST ve COMANDO markalarına ilaveten PL olarak da birçok fason ürün üretmektedir.

Hedef Kimya; Almanya, Hollanda, İtalya, Yunanistan gibi birçok Avrupa Birliği ülkesi ve Rusça konuşan ülkelere ilaveten Ortadoğu ve Kuzey Afrika birlikte 20 den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Ürünlerimiz Hakkında

 • Krem boyamız, deri ayakkabılarınıza anında parlaklık kazandırır. Ayakkabınıza sürdüğünüz anda deriye yayılır ve etkin bir biçimde tüm aşınmalardan korur. Deriyi besler ve parlatır, derinin renginin daha canlı olmasını sağlar. Deri fırçası kullanmadan anında parlaklık yaratır.
 • Tüp krem boyamız, deriyi besler, nemlendirir ve yeniler. İnce bir tabaka halinde sürülüp fırça ile parlatıldığında üstün bir parlaklık kazanır.
 • Likit boyamız, deriyi beslemesi ile birlikte su bazlı ve zengin doğal vaks formülasyonu ile mükemmel bir parlaklık sağlar. Ayakkabınızı temizler, parlatır ve besler. Tüm deri ürünleri ve deri aksesuarları için kullanılabilir. Fırçalama gerektirmez.
 • Deri likit boyamız, bütün deri ceket ve aksesuarlar için uygundur. Deri yüzeylerinin su geçirmesini engeller ve cila gerektirmeden anında parlatır. Deriyi canlandırır, renklendirir, korur ve besler. Su, kir ve lekelerin olumsuz etkilerine karşı korur.
 • Parlatma süngerlerimiz, bütün deri ayakkabı ve aksesuarlarına anında parlaklık kazandırır. Kullanımı çok kolaydır. Renk seçenekleri ile ayakkabınızın rengine uygun parlaklık verebilirsiniz.
 • Süet ve nubuk temizleme süngerlerimiz, süet nubuk yüzeylerindeki tozları uzaklaştırır, kir ve lekeleri temizler, tüylere canlılık katar.
 • Süet ve nubuk ayakkabı fırçamız, ayakkabıları temizler, bakımlarını yapar ve orijinalliğini korur.
 • Tahta fırçamız, elinizin tutuşuna uygun olup temizliğinizi kolay yapmanızı sağlar.
 • Süet ve nubuk sprey boyalarımız, özel formülü ile süet ve nubuktan üretilmiş her tür deri ayakkabı ve eşyanızı boyar, temizler, renklerini canlandırır. Su geçirmezlik özelliği ile derinin canlı kalmasını sağlar.
 • Su itici spreyimiz, leke önleyici sprey, her renk deri, süet, nubuk ve kumaştan yüzeylerde yağmur, kar ve su geçirmezlik özelliği sağlar. Su ile lekelenmeye karşı uzun süreli koruma sağlar.
 • Ayakkabı genişletici spreyimiz, yeni ayakkabılarınızda sıkan bölgeleri genişletir, deriyi yumuşatır ve besler. Ayakkabılarınızın derisini esneterek kolay giyilmesini sağlar.
 • Ayakkabı deodorantımız, deri ve tekstilden mamul her türlü ayakkabı için idealdir. Özel anti bakteriyel formülü ile kötü kokuya neden olan bakteri ve mantarları yok eder. Serin ve temizlik hissi veren kokusu ile ayak sağlığına ve temizliğine yardımcı olur.
 • Süet silgi, tekstil, süet ve velur derinin kuru temizliği için tercih edilen bir üründür.
 • Ayakkabı aksesuarlarımızdan bot kalıbı, çizme kalıbı ve bay-bayan ayakkabı iç kalıplarımız mevcuttur.

 

 

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı?

Deri, hem sağlam hem de hassas bir yapıya sahip materyallerin başında gelir. Deri ayakkabı modelleri, bayan ve erkeklerin en fazla kullandığı ve tercih ettiği ayakkabı modelleri arasında ilk sırada yer alır. Hakiki deri ayakkabılar, uzun ömürlü ve rahat kullanım sunduğu için özellikle tercih edilmektedir. Deri ayakkabı bakımı, birkaç adımda kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Deri ayakkabının daha uzun süre yıpranmadan kullanılabilmesi için deri bakım ürünleri ile düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli bakımı yapılan bir çift ayakkabı modelini yıllarca kullanabilirsiniz. Moda çoğunlukta değişir fakat deri ayakkabı modası yerini her zaman korur. Ayakkabılarınıza yüzey bakımı yapmak, sürekli yeni ayakkabı satın alma ihtiyacından sizi kurtaracaktır. Deri temizleyici ürünler, deri ayakkabı bakımının daha kolay yapılmasını sağlar. 

 

Deri Ayakkabı Yıkanır Mı?

Deri ayakkabı yıkanır mı sorusu da çoğu ayakkabı kullanıcısının aklında yer eden problemlerden biridir. Deri ayakkabı yıkamak ayakkabınızın kalıbına zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. Deri ayakkabı bakımının yıkayarak değil silerek yapılması daha idealdir. Kışın aldığımız deri botu, bir sezon değil de daha uzun yıllar kullanmak isteriz. Deri bot temizliği de genel ayakkabı bakımı kuralları çerçevesinde yapılmalıdır. Deri bot modelini temizlerken eğer bağcıklıysa, bağcıklarını bütünü ile çıkarabilirsiniz. Fermuar ile desteklenen bir bot modeline sahipseniz fermuarı temizlik esnasında kapalı tutmaya özen göstermenizi öneririz. 

Süet ayakkabı modellerinin temizliği nasıl yapılmalıdır? Öncellikle süet modeller normal deri ayakkabılardan farklı bir dokuya sahiptir. O nedenle temizlik işlemleri de değişiklik gösterebilir. Süet ayakkabı temizliği için özel bakım silgileri bulunuyor. Bu tarz deri temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Süet deri bakımı için nubuk sprey ve süet temizleme fırçası gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

Ayakkabılar kullanımı sırasında kir ve toza en fazla maruz kalan giyim eşyası olmaktadır. Ancak aynı zamanda en çok sevilen ve önem verilen eşyalar arasında yer alırlar. Özellikle deri ayakkabıların temiz ve parlak olması çok önem verilen bir durumdur. Tozlu ve kirli ayakkabılar insanlara sorun yaratabilmektedir. Ayakkabıların boyanması dışında deri ayakkabı nasıl parlatılır gibi konularda birçok pratik yöntem bulunabilmektedir. Kolay bir şekilde parlatma işlemleri kişisel olarak yapılabilmektedir. Birçok malzemenin kullanılması ile bu işlem yapılabilmektedir. Genel olarak bakıldığında yapılacak parlatma işlemi için öncelikle ayakkabının bu işleme hazırlanması gerekmektedir. Sonrasında da parlatma işlemi uygulaması yapılabilir.

Deri Ayakkabı Parlatma İşlemi

Parlatma işlemi yapılacak ayakkabıların temiz olması oldukça önemlidir. Üzerinde kir olan ve lekeler olan ayakkabıların parlatma işleminden verim alınması mümkün değildir. Bu nedenle ayakkabı üzerinde bulunan toz ve kirlerin temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun ilk yanıtı ayakkabıların iyice temizlenmesi olacaktır. Temizleme işlemi için yumuşak uçlu bir fırça kullanılmalıdır. Fazla bastırmadan ayakkabı üzerindeki toz ve kirlerin bu şekilde temizlenmesi sağlanmalıdır. Ayakkabıda lekeler olması ve fırça ile temizlenmemesi durumunda yine yumuşak bir bezin ıslatılması ile temizleme işlemi yapılabilir. Bezin ıslatılması ile ayakkabının üzerindeki kirler ve lekelerin temizlenmesi sağlanabilir. Su ile çıkmayan lekeler için şampuan kullanımı uygun olabilir.

Deri Ayakkabı Parlatma Yöntemleri

Temizliği yapılan ayakkabılar genel olarak deri ayakkabı cilası ile parlatılabilmektedir. Ayakkabıların temiz ve kuru olması sağlanarak bir miktar cila ayakkabı üzerine yumuşak bir bezle sürülebilir. Cilanın ayakkabıya iyice yedirilmesi ile parlatma işlemi yapılabilmektedir. Çok sorulan deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun yanıtı olarak ayakkabı cilasının kullanımı gösterilebilmektedir. Ayakkabı cilasının uygulanması sırasında ayakkabının parladığı görülecektir. Cila yanında vazelinde ayakkabıların parlatılmasında kullanılabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması işleminde tercih edilecek vazelin ayrıca deriyi korumakta ve yumuşatmaktadır. Bu nedenle sadece parlatma değil bir bakım olarak da uygulanabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması ve bakımı, bu pratik yöntemlerle kısa sürede yapılabilir. 

Deri Temizleyici Ürünler

Deri ayakkabıların temizliği için, kullanıcıların işini kolaylaştıran pek çok ürün bulunuyor. Fırça, sünger ya da sprey gibi ürünlerden destek alabilirsiniz. Bu ürünler, ayakkabı bakımı konusunda size yardımcı olacaktır. Pratik deri bakım temizliği için her evde mutlaka deri bakım malzemeleri bulunmalıdır. Hakiki deri ayakkabılar gibi suni ayakkabı modellerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Suni deri de hakiki deri ile benzer yöntemlerle temizlenmektedir. Suni deri ayakkabı ve bot modellerini uzun süre güneşte bırakmamalısınız. Deterjan ve benzeri kimyasallar ile silmekten kaçınmalısınız.

Deri Ayakkabı Temizlemenin Püf Noktaları

Deri, doğal yapısından dolayı kaliteli ve pahalı bir malzemedir. Hem gösterişli hem de dayanıklı olması nedeniyle en çok tercih edilen ürünlerin başında gelir. Deri ayakkabı modellerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bakımına ve kullanımına özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Doğru malzeme ve doğru yöntemlerle yapılan bakım, ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır. Ayakkabılarınızın hem zaman şık görünmesini sağlayacak hem de uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olacak deri ayakkabı temizliği konusunda dikkat edilmesi gerekenleri ve püf noktalarını sizler için sıraladık. 

Deri Ayakkabı Temizliği ve Parlatmanın Altın Kuralları: 

 1. Öncelikle deri ayakkabı temizliğine, ayakkabınızda oluşan kir veya toz kalıntılarını, yumuşak bir ayakkabı fırçasıyla temizleyerek başlayın. Ardından deriye zarar vermeden nazik bir şekilde temizleyin. Ayakkabınız bağcıklı ise bağcıkları çıkartıp sabunlu su ile güzelce temizleyin. 
 2. Tozunu güzelce temizlediğiniz ayakkabınızı, nemli ve yumuşak bir bezle yavaş ve oval hareketlerle silerek temizlemeye devam edin. Bir kap suya birkaç damla sıvı sabun koyduktan sonra bezi, sabunla karıştırıp, köpürtülen suyla ayakkabınızı hafif ıslatarak bu bez yardımıyla ayakkabınızın her yerini silebilirsiniz. Eğer sabun kullanmayı tercih etmiyorsanız, deri ayakkabı satan mağazalarda veya güvenilir internet sitelerinde, deri ayakkabıların temizliği için özel olarak üretilen, köpük veya sprey ürünlerinden satın alıp kullanabilirsiniz.
 3. Bu aşamada ayakkabılarınızı tekrar durulanmış nemli bir bezle silip kurumaya bekletin. Deri ayakkabılarınızda sabun birikintilerinin kalmamasına özen gösterin ve ayakkabılarınızı serin ve hava alan bir odada kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızı direkt güneş altına ya da bir ısıtıcının yanına koymaktan kaçının çünkü yüksek ısı, deride renk atmasına veya çatlamasına neden olabilir.
 4. Deri ayakkabılar için özel olarak üretilen doğal yapıdaki, ayakkabı spreyleriyle de ayakkabılarınızı temizletip parlatabilirsiniz. 
 5. Deri ayakkabılar ıslak bırakılırsa üzerinde kötü görünüm veren lekeler oluşur. Bu sebeple mutlaka kurulanmasına dikkat edin.
 6. Deri ayakkabılarınızı, en az ayda bir kez olmak üzere rutin aralıklarla, deri ayakkabı cilasıyla parlatınız. Bu işlem hem ayakkabınızın ömrünü uzatacak hem de güzel bir görünüm sunacaktır. 
 7. Deri ayakkabı temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise vazelindir. Vazelin, doğal ürünlerden en yaygın olan ürünler arasında yer alır. Doğal bir yapıya sahip olan vazelin, deriyi yumuşatır ve parlatır. Bir pamuğun üzerine vazelin sürüp, tüm ayakkabınıza nazikçe yedirerek ayakkabınızı istenilen parlaklığa kavuşturabilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz, deri ayakkabıların temizliği için evde kolayca uygulanabilecek bu temizlik yöntemleri, her ne kadar iyi sonuç alınsa da kesin çözüm değildir. Yapılan yanlış uygulamalar ayakkabılarınızda dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Deri ayakkabı temizliği için en etkili çözüm lostra hizmetleri ya da deri ayakkabılar için özel olarak üretilmiş temizleme ve cilalama malzemeleridir.

Deri Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri ayakkabılarda oluşan kir ve tozların temizlenmesi için en sağlıklı araçlar toz fırçalarıdır. Özellikle yaz aylarında sık sık kirlenen deri ayakkabılar yumuşak bir ayakkabı fırçası ile hafifçe fırçalanarak tozlarından arındırılmalıdır. Deri ayakkabıların temizliği için genellikle nemli veya sabunlu bir bez yeterlidir. Yumuşak ve pamuklu bir bez ya da mikrofiber kumaşlar da bu amaçla kullanılabilir. Hafif nemlendirilen bir bez yardımı ile deri ayakkabılar silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Temizlik işleminde su yerine, deri ayakkabılar için özellikle üretilmiş doğal temizlik spreyleri de kullanılabilir. Bu spreyler etkili çözüm sağlamalarının yanında içeriklerinde genellikle deri bakımı için özel bileşenler de bulundurdukları için oldukça yararlıdır. 

Nemli bezle çıkmayan inatçı lekelerin temizlenmesi için ise arap sabunundan yararlanabilirsiniz. Bunun için ılık su içerisine bir miktar sıvı arap sabunu ekleyerek, bu suyla ıslatılmış bez ile silebilirsiniz. Birçok temizlik uygulamasında etkin şekilde kullanılan beyaz sirke de deri ayakkabıların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için beyaz sirke önce eşit oranda ılık su ile karıştırılmalı, ardından da temiz bir bezle bu karışım ıslatılarak ayakkabılar bezle silinmelidir. Nemli bezle temizlenen deri ayakkabı, temizlik işleminden sonra ıslaklığı alan bir bezle silinerek kurulanmalıdır. Ayrıca deri ayakkabılar yüksek ısıdan dolayı çatlayabilir. Bu sebeple kurutmak için ısı kaynaklarının yanına ya da güneş ışığını doğrudan alan yerlere bırakmayınız.

Deri ayakkabıların temizliğinde, piyasada satılan kalitesiz ayakkabı parlatıcılarını kullanmayınız. Ayakkabıların parlak ve şık görünmeleri için kaliteli ayakkabı cilaları tercih ediniz. Ayakkabı cilasını, ayakkabıya cila süngeri ve cila fırçası ile deriye iyice yedirerek hafif bir şekilde uygulayınız. Bu işlem, ayakkabının güzel görünmesiyle beraber, derinin bakımını da yaparak ömrünü uzatır.

Temizleme işlemi biten deri ayakkabıları, kuruttuktan sonra formlarını korumaları için içlerine ayakkabı kalıbı ya da kağıt yerleştirerek bekletiniz. Eğer ayakkabı içerisinde kötü koku oluşmuşsa, bekletilen ayakkabıların içerisine bir miktar karbonat, pudra veya lavanta konulabilir. Bu maddeler ayakkabılardaki istenmeyen kokuların giderilmesine yardımcı olur.

Ayakkabı Bakımı

Her ayakkabının kendine özel bakım yöntemi vardır. Deri, süet, rugan, nubuk gibi farklı deri modellerinin özel bakım yöntemlerini sizler için hazırladık. Uygulayacağınız bu yöntemler hem ayak sağlınızı güvende tutacak hem de ayakkabılarınızı uzun yıllar giymenize olanak sağlayacaktır. Dilerseniz ayakkabı bakım ürünleri sayfamızdaki setleri inceleyebilirsiniz.

Deri Ayakkabı Bakımı

Deri ayakkabılarda en önemli detay deride bulunan gözenekli yapının bozulmamasıdır. Kullanacağınız bakım malzemeleri derinin bu özel yapısını bozmamalıdır. Parlatıcı sprey ve süngerler bu ince gözenekli yapının bozulmasına neden olabilir ve ayağınızın hava almasını hem engeller hem de kokuya neden olabilir. Mümkün mertebe, deri ayakkabıların her kullanımdan sonra nemli temiz bir bez ile silinmesidir. Deriyi besleyen ve daha canlı görünmesini sağlayan ayakkabı fırçalarını kullanabilirsiniz. Farklı kimyasal maddeler ile deri ayakkabılarınıza bakım yapmanız kısa vadede sizi tatmin edebilir ancak zamanla derinin kalitesinde azalma olduğunu görebilirsiniz. İLVİ ayakkabıları %100 deri özelliğine sahip olmasından dolayı uzun yıllar giyebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Bakımı

Süet ayakkabı bakımı normal deri ayakkabılarına göre biraz daha zordur. Çok daha fazla leke tutmasından dolayı uygulayacağınız yanlış bir bakım yöntemi, ayakkabınızı kısa sürede kaybetmenize yol açabilir. Bunun önüne geçmek için süet ayakkabılar için özel üretilen ayakkabı fırçaları ve silgilerini kullanabilirsiniz. Çizik ve eziklerin önüne geçmek için süet ayakkabı fırçasını çiziklerin üzerine uygulayın ancak çok fazla baskı yapmanız durumunda çizikler, devasa eziklere ve süet renginde bozulmalara neden olabilir. Mümkün oldukça süet ayakkabılarınızı yağmurlu havalarda ve tozlu ortamlarda giymemeye çalışın.

Rugan Ayakkabı Bakımı

Belki de en rahat bakımı yapılabilecek ayakkabı modellerinden biri olan rugan ayakkabılar bir o kadar da darbelere karşı savunmasız kalabiliyor. Yağmurda çamurda istediğiniz ortamda giyebileceğiniz rugan ayakkabılar, olası bir zedelenmede hemen iz bırakabiliyor ve düzeltmesi de bir o kadar zor olabiliyor. Rugan ayakkabıları giyerken dikkatli olmalısınız. Deri ve süet ayakkabıları günlük kullanımdan sonra temizleme şansınız var. Ama rugan ayakkabıları giyerken bakım yapmak en doğrusudur. Deri ayakkabılarda belirttiğimiz gibi nemli bir bez ile toz ve kirlerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Nubuk Ayakkabı Bakımı

Nubuk ayakkabılar süet ayakkabılarla sıkça karıştırılmaktadır. Bu nedenle süet bakım yöntemlerinin nubuk ayakkabı bakımında uygulanmaması çok önemli! Nubuklar normal deriden çok daha narin bir yapıya sahip olduğu için yağmurlu, karlı ve çamurlu havalarda giyilmesini kesinlikle önermiyoruz. Her ne kadar nubuk modellerimiz, tam deri özelliğine sahip olsa da bu ayakkabılar kış mevsiminde daha çok yıpranır. Kış mevsiminde nubuk modellerini tabi ki tercih edebilirsiniz ancak ofis ortamında giymeniz daha sağlıklı olacaktır. Yani kapalı mekânlar ayakkabınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Nubuk modellerini tozlu ve ıslak bez ile kesinlikle silmeyin. Nubuk ayakkabı fırçası kullanarak günlük ayakkabı bakımınızı yapmanız en doğrusu olacaktır.